Salon jest głównym pomieszczeniem w wielu domach, a najważniejszy jest w nim mebel wypoczynkowy. Na nim odpoczywamy, czasem ucinamy sobie popołudniową drzemkę, przyjmujemy gości. Bardzo ważne jest więc, aby był duży i wygodny, a przy tym pasował do całego wystroju wnętrza. Wszystkie te warunki bez wątpienia spełniać będzie narożnik. Jak wybrać ten idealny? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Odpowiedni narożnik musi przede wszystkim pasować do naszego wnętrza pod względem wielkości. Zbyt mały będzie niepraktyczny, a za duży zajmie zbyt wiele miejsca i utrudni swobodne poruszanie się po wnętrzu. Jeśli masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń – wybierz model, który ustawisz przy jednej ze ścian.
Z kolei w przypadku większych wnętrz, narożnik w kształcie litery „U” może zostać ustawiony nawet na środku salonu, będąc jego centralną częścią. Podczas wyboru zwróć także uwagę na „plecy” narożnika. Designerskie pikowania, opływowy kształt – wybierz to, co podoba Ci się najbardziej, ale pamiętaj o tym, że plecy narożnika będą widoczne z każdej strony.
Podczas wyboru narożnika, a właściwie jego koloru, zwróćmy uwagę na kolor ścian i podłogi, styl oraz barwę pozostałych mebli do salonu oraz ogólny wystrój. Może on idealnie współgrać kolorystycznie z całą resztą wyposażenia albo stanowić ciekawy kontrapunkt. Na przykład stonowane, monochromatyczne pomieszczenie ożywi np. energetyczna czerwień. Z białymi meblami można bezpiecznie zestawić głęboki granat lub modną butelkową zieleń, a w ciemniejszym wnętrzu warto postawić na sofę w odcieniach beżu.
Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze narożnika jest jego funkcjonalność. Wygodne zagłówki, podłokietniki i poduszki oparciowe sprawią, że z przyjemnością będzie można się zrelaksować, posiedzieć przy kawie lub zdrzemnąć. Doskonały komfort zapewni specjalna pianka i sprężyny bonnellowe zastosowane jako wypełnienie. Oprócz wygodnego miejsca do siedzenia warto, żeby narożnik posiadał funkcję spania. Dzięki rozkładanej części oraz pojemnemu pojemnikowi na pościel, z łatwością będzie można zamienić go w wygodne łóżko dla gości. Rozkładanie ułatwi nowoczesny system wysuwania, wspomagany automatem.
Układ elementów narożnika jest kluczowy przy aranżacji naszego wnętrza. Jego boki nie mogą zagradzać przejścia ani zajmować zbyt dużo miejsca. Typowym rozwiązaniem jest ustawienie dwuczęściowej kanapy w rogu pokoju. Sprawdza się to zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, jednak przy większym metrażu można ustawić narożnik na środku. Wygodne siedzisko stanie się w ten sposób centralnym punktem salonu i reprezentacyjnym meblem. Dużym ułatwieniem będzie możliwość obustronnego montażu narożnika. Nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem go do przestrzeni, którą dysponujemy.
Dobór odpowiedniego materiału obiciowego jest niezwykle ważny. Warto stawiać na dobrą jakość tkaniny, dzięki czemu mebel posłuży nam na lata. Oprócz funkcji dekoracyjnej i pasującego koloru warto wziąć pod uwagę aspekt funkcjonalności. Dobrym wyborem będą tkaniny przyjemne w dotyku, trwałe i łatwe w czyszczeniu i codziennej pielęgnacji. Ostatnio niezwykle modne są miękkie, lekko połyskliwe obicia, na przykład z weluru. Wyglądają bardzo stylowo i znakomicie ożywią każde wnętrze.
Przy zakupie narożnika warto skupić się na jego designie i detalach. Rozważmy między innymi wysokość nóżek i materiał, z którego będą wykonane. W nowoczesnych wnętrzach może być to połyskliwy metal, w bardziej tradycyjnych – drewno. Podłokietniki i poduszki mogą mieć prosty, geometryczny kształt albo delikatne zaokrąglenia, ciekawe pikowania i ozdobne szwy. Można zastanowić się nad niestandardowymi, nowoczesnymi rozwiązaniami zastosowanymi w narożnikach. Na przykład funkcyjne podłokietniki wykonane z drewna, które możemy wykorzystać jako stolik lub półka.