Plamy na ścianie – jak się ich pozbyć?

1
2417

Czyste ściany po remoncie cieszą nas i sprawiają, że nasz dom wygląda estetycznie. Niestety, ani się obejrzymy, a na ścianach, nie wiadomo skąd, pojawiają się plamy. Czy jest sposób, żeby się ich pozbyć i znowu cieszyć się idealnym kolorem albo śnieżną bielą?

Plamy na ścianie niestety wyglądają szpetnie, ale trudno ich uniknąć. Najczęściej są to zabrudzenia z tłuszczu lub napojów, np. kawy lub wina. Ściany bywają również ofiarą dziecięcej kreatywności – maluchy chętnie ozdabiają je rysunkami i malunkami. Czy musimy przyzwyczaić się do plam i żyć z nimi do następnego remontu? Na szczęście nie. Większość z nich można usunąć i dalej cieszyć się czystą ścianą. Warto pamiętać, aby zrobić to jak najszybciej, gdyż im starsze zabrudzenie, tym większą trudność może nam sprawić jego usunięcie. Jeśli zabrudzeń jest dużo, możemy zlecić czyszczenie osobie, która zawodowo zajmuje się porządkami. Dzięki portalom internetowym bez trudu znajdziemy kogoś takiego, kto na nasze zlecenie wykonana takie sprzątanie. Warszawa, Kraków czy Wrocław – w każdym mieście znajdują się firmy świadczące tego typu usługi.

 

Plamy z tłuszczu

 

Najczęstsze zabrudzenia ścian, zwłaszcza w kuchni, to plamy z tłuszczu. Powstają one, gdy dotkniemy ściany tłustymi palcami lub gdy pryśnie na nią tłuszcz z przygotowywanych potraw. Wyglądają okropnie, ale na szczęście można się ich pozbyć. W tym celu wystarczy wziąć kawałek papierowego ręcznika lub bibułę i docisnąć do ściany. Następnie trzeba posypać plamę mąką ziemniaczaną lub talkiem, a po kilku godzinach zmyć. Do mycia można użyć wilgotnej szmatki z płynem do mycia naczyń, który zawiera kwasy owocowe. Możemy także zmoczyć szmatkę w roztworze wody oraz mąki ziemniaczanej.

 

Kolejny sposób polega na nałożeniu na plamę pianki do golenia. Taki „kompres” zostawiamy na ścianie przez kilka godzin, a następnie zmywamy go wilgotną szmatką – pianka zejdzie razem z tłuszczem. Jeśli mamy do czynienia z plamami starymi i zaschniętymi, możemy sięgnąć po benzynę lakową (dostępna w sklepach z artykułami budowlanymi i remontowymi). Benzyną zwilżamy ściereczkę i ostrożnie przecieramy zabrudzenia. Tłuste plamy z tapety najszybciej usuniemy przy użyciu mieszanki wody, płynu do mycia naczyń oraz amoniaku, który kupimy w wielu supermarketach. Pół szklanki amoniaku mieszamy z czterema szklankami wody idodajemy łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Zabrudzone miejsce przecieramy ściereczką zwilżoną w takim roztworze, a następnie wycieramy ją do sucha.

 

Ślady po kredkach i flamastrach

 

Niektóre dzieci uwielbiają rysować. Robią to za każdym razem, gdy znajdą powierzchnię, którą mogą ozdobić swoimi malunkami. Często takim miejscem bywa świeżo pomalowana ściana. Rodzice wolą jednak pozbyć się takich zabrudzeń. Możemy to zrobić z użyciem ściereczki lub gąbki zwilżonej wodą z dodatkiem detergentu. W przypadku zabrudzeń na większej powierzchni warto sięgnąć np. po środek typu WD-40 albo ściereczkę z sodą oczyszczoną. Można też zrobić papkę z sody i wody, nanieść ją na szmatkę i delikatnie pocierać plamę. Zamiast sody można również użyć białej pasty do zębów.

 

Rozlana kawa

 

Zdarza się nam przewrócić kubek z kawą czy herbatą tak nieszczęśliwie, że jego zawartość znajdzie się na ścianie. Na szczęście to nie problem – takie zacieki na ścianie możemy szybko usunąć zwykłą kuchenną solą. Na plamę należy nałożyć papkę z soli i z wody. Właściwości czyszczące ma też woda, w której wcześniej gotował się ryż lub makaron. Pamiętajmy, aby miejsce zaplamione kawą najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem, starając się nie wetrzeć zabrudzenia w powłokę. Dopiero później użyjmy wybranego środka czyszczącego. Na koniec zmywamy ścianę ściereczką z czystą wodą i osuszamy bibułą lub papierowym ręcznikiem.

 

Plamy na ścianach wcześniej czy później zawsze się pojawią. Ale nie muszą na nich zostać – w większości wypadków wystarczy ściereczka, woda i ogólnodostępne środki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here