Ogrodowy domek dla dzieci – jak spełnić marzenia najmłodszych?

Ogrodowy domek dla dzieci – jak spełnić marzenia najmłodszych?

  • 2020-02-29 10:15
  • 2020-03-02 21:14

Ogrodowy domek dla dzieci to synonim własnego, tajemnego miejsca na ziemi. Można się w nim schować, znosić tam swoje ulubione zabawki, projektować własną rzeczywistość. Jak wybrać idealny domek? Wiek maluszka lub maluszków, upodobania, dostępna lokalizacja oraz możliwości konserwacji – to najważniejsze czynniki, jakie musimy wziąć pod uwagę, wybierając domek dla najmłodszych członków rodziny.

Możliwości w małym ogródku 

Mały ogród przydomowy czy ogródek przy mieszkaniu na parterze w bloku znacznie ogranicza możliwości, jeśli chodzi o dobór domku dla dzieci. W ogródkach zorganizowanych przy mieszkaniach parterowych bloków mieszkalnych czy bliźniaków zwykle jest problem z przestrzenią. Rośliny, niewielki kąt na wypoczynkowe sprzęty ogrodowe, fragment żwiru czy drewnianego tarasu i okazuje się, że na kącik dla najmłodszych pozostaje naprawdę niewiele miejsca. Dodatkowo ograniczają nasze możliwości przepisy wewnętrzne administracji czy wspólnoty, które na wybrane typy zagospodarowania przestrzeni, jaką jest przydomowy ogródek, nie będą chciały się zgodzić. Ale ograniczoną przestrzeń da się wykorzystać. Można zainwestować w domek piętrowy, który mimo niewielkiej podstawy, oferuje maluchom dwa razy więcej przestrzeni na zabawę. Dobrą opcją jest też możliwość modyfikacji podstawy domku bez ingerencji w jego stabilność. Część domków dla dzieci ma budowę modułową, którą można dostosować do aktualnych potrzeb i możliwości.

Okolicznościowo czy na stałe?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki domek dziecięcy będzie najlepszy, warto określić czy domek dla maluszków ma być sezonowy, czy całoroczny. W wersji całorocznej lepiej sprawdzą się domki plastikowe, które poza tym, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji, mogą być na okres zimowy złożone i schowane np. w piwnicy czy garażu. Jeśli marzy nam się domek, który można konserwować, modyfikować, wymieniać te zużyte, spokojnie możemy zdecydować się na drewnianą konstrukcję. Szukając odpowiedniego, koniecznie sprawdź domki firmy 4iQ.

Plastik czy drewno – co wybrać?

Zaletą plastikowych domków jest niższa cena niż ich drewnianych odpowiedników. O ile jednak drewniane domki dla dzieci są trwalsze w dłuższym użytkowaniu, wymagają również regularnej konserwacji. W kwestii podatności na działanie czynników zewnętrznych domki plastikowe nieczyszczone regularnie zdecydowanie ustępują domkom z drewna. Wszystko dlatego, że nawet najwyższej jakości plastik traci po czasie twardość, kolor, a poszczególne elementy łączące całość się starzeją i mogą być niebezpieczne.

Maksimum funkcjonalności dla żłobków i przedszkoli 

O ile nad dwoma czy trzema maluchami można zapanować, o tyle w sytuacji żłobkowo-przedszkolnej jest to dużo trudniejsze. Dlatego wybór domku dla najmłodszych do tego typu placówek winien być podyktowany wytrzymałością i bezpieczeństwem konstrukcji oraz jej użytkowaniem przez kilkoro dzieci jednocześnie. Domki piętrowe, plastikowe są gotowe do użycia zaraz po złożeniu, mają zwykle mniejszą nośność niż drewniane, których, balkony i kondygnacje są wzmocnione, by zapewnić bezpieczeństwo większej liczbie dzieci.

fot. materiały prasowe

Czytaj również

Agnieszka Kornacka

Dodaj komentarz