Ocieplenie ściany szczytowej w kamienicy zabytkowej

Ocieplenie ściany szczytowej w kamienicy zabytkowej

  • 2024-04-12 08:13

Konstrukcja budynków zabytkowych przez lata była narażona na oddziaływanie niekorzystnych zjawisk i czynników pogodowych. Chcąc je ocieplić i zabezpieczyć przed postępującą degradacją, trzeba zastosować sprawdzone materiały izolacyjne. Jaki rodzaj systemów termoizolacyjnych warto wykorzystać do ich zabezpieczenia? Które z nich sprawdzą się w przypadku tzw. ścian szczytowych?

Ściana szczytowa i jej uwarunkowania technologiczne

Zarówno w budynkach zabytkowych, jak i w tzw. nowym budownictwie, ściana szczytowa odgrywa bardzo istotną rolę. Nie tylko zabezpiecza ona wnętrze budynku (okolice poddasza) przed działaniem niskich temperatur i deszczu, ale też przenosi ciężar dachu ku niższym partiom ścian.

Niestety, w budynkach zabytkowych ściana szczytowa jest narażona na degradacyjne działanie wilgoci, która:

  • osadza się od wewnątrz i doprowadza do stopniowego zagrzybienia ścian,
  • przenika od zewnątrz, w postaci opadów atmosferycznych.

Wzrost wilgotności ściany doprowadza do obniżenia jej sygnatury termoizolacyjnej. Co prawda w dawnym budownictwie kwestia ta nie należała do priorytetowych, ale dziś – biorąc pod uwagę wymogi budowlane – jej rola stale rośnie. Nie można też zapominać, że zawilgocona przegroda szczytowa będzie charakteryzowała się mniejszą odpornością na przeciążenia, a w konsekwencji – może zostać zniszczona.

Czym ocieplić ścianę szczytową w zabytkowej kamienicy?

Ocieplanie ścian szczytowych w kamienicach zabytkowych wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które poniekąd wynikają z obowiązującego prawa.

  1. Przegroda szczytowa nie może zostać ocieplona od zewnątrz w taki sposób, aby doprowadziło to do zmiany ogólnego wyglądu zewnętrznej elewacji.
  2. Zastosowane ocieplenie musi być przepuszczalne dla pary wodnej. Z tego względu nie można zastosować tradycyjnego styropianu.
  3. Ściany szczytowe najlepiej ocieplać od wewnątrz. Dzięki temu przegroda uzyskuje możliwość odprowadzania wilgoci i jednocześnie zyskuje dobre właściwości termoizolacyjne.

Czym zatem ocieplać ściany szczytowe w kamienicach zabytkowych? Jednym z ciekawszych rozwiązań jest tynk ciepłochronny, który posiada w swoim składzie cząstki perlitu. Dzięki temu jego struktura zapewnia wysoki poziom termoizolacji i jednocześnie pozwala na skuteczne odprowadzanie pary wodnej.

Reasumując, perlitowe płyty to prosty, a zarazem funkcjonalny sposób na ocieplenie zabytkowych ścian. Niska przewodność cieplna, uniwersalne zastosowanie oraz mała grubość minimalna to największe atuty tej niezwykłej zaprawy termoizolacyjnej.

 

Agnieszka Kornacka

Dodaj komentarz