Kupno mieszkania – formalności

Kupno mieszkania – formalności

  • 2018-10-26 18:22

Kupujesz mieszkanie? Zadbaj o wszelkie formalności i ewentualne rozwianie wątpliwości jeszcze przed podpisaniem umowy.

Zajrzyj w księgi wieczyste
Księgi wieczyste są biblią każdej nieruchomości. Zawierają różnego rodzaju informacje, w tym również te dotyczące stanu prawnego nieruchomości, tego kto jest właścicielem. Zanim jeszcze podpiszemy umowę sprzedaży, powinniśmy zajrzeć do ksiąg. Są one jawne, co oznacza, że wgląd w nie może mieć każdy. Istnieje też domniemanie prawdziwości ksiąg wieczystych, które oznacza, iż to, co zawarte jest w księgach uznawane jest za zgodne z tym jak rzeczywiście jest. W księgach sprawdzić można przede wszystkim to, kto jest właścicielem danej nieruchomości, ale również informacje dotyczące wszelkich obciążeń – kredytu hipotecznego, służebności. Odnośnie obciążeń mieszkania – warto poprosić właściciela o pokazanie uregulowanych rachunków, to pozwoli zweryfikować czy nasza sytuacja będzie „czysta”.

Zweryfikuj ofertę
Kupując mieszkanie warto mieć jakąś świadomość rynku nieruchomości, chociażby po to, aby nie dać się oszukać. W tym celu można na przykład, znając parametry mieszkania dokonać jego wyceny i sprawdzić, czy proponowana przez właściciela kwota różni się. Warto zajrzeć w tym celu na stronę  https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania. Portal oferuje możliwość dokonania darmowej wyceny online. Dla większej świadomości warto przejrzeć oferty na rynku, zapoznać się z tym co proponują inni sprzedający. Bezpiecznie jest działać przez pośrednika, który czuwa nad prawidłowością transakcji, a także na tym, abyśmy nie kupili kota w worku. Absolutnie niezbędną kwestią jest zobaczenie mieszkania przed jego kupieniem i weryfikacja jego technicznego stanu.

Umowa
Żeby sprzedaż nieruchomości była ważna, musimy podpisać umowę. Nie tylko nie może to być umowa ustna, ale nawet zwykła forma pisemna nie wystarczy – potrzebny będzie akt notarialny. Oznacza to więc, że sprzedaż nieruchomości musi być dokonana przed notariuszem, a ktoś musi pokryć koszty notarialne. Ustawa nie precyzuje która strona umowy ma tego dokonać, jednak zwyczajowo przyjęło się, że robi to kupujący. Nie ma jednak przeszkód, aby strony umówiły się inaczej i na przykład podzieliły koszty po połowie. Kupując mieszkanie na kredyt należy mieć już wybrany lokal, alby otrzymać pieniądze z banku. Co więc zrobić, żeby w czasie oczekiwania na wypłatę transzy nie stracić upatrzonej nieruchomości? Najlepiej podpisać z jej właścicielem umowę przedwstępną. Nie powinien on robić z tym żadnych trudności, ponieważ również dla niego taka umowa jest korzystna, zabezpieczając jego interesy. Potem można domagać się zawarcia umowy właściwej, w terminie określonym umową przedwstępną. Umowy to nie jedyne dokumenty, które potrzebne będą w momencie spotkania u notariusza. Właściciel powinien mieć odpis z księgi wieczystej, akt notarialny potwierdzający prawo właściciela do lokalu, zaświadczenia, które pokażą, że wszystkie sprawy ze wspólnotą zostały uregulowane, a także zaświadczenie o tym, że zapłacono podatek od spadku, jeśli nabycie mieszkania nastąpiło w drodze dziedziczenia. Kolejną formalnością jest przekazanie mieszkania, połączone z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Protokół ten potwierdza także stan techniczny mieszkania.

Zobacz również: Umowa rezerwacyjna

Kto płaci podatek?
Za sprzedażą mieszkania idzie konieczność zapłacenia podatku. Jest to oczywiście danina publiczna, do uiszczenia której zobowiązany jest właściciel. Jeśli wydaje nam się, że cena mieszkania jest za wysoka – być może w niej ukryty jest właśnie podatek, na którym właściciel nie chce być stratny.

Nawet jeśli złości nas sporo papierowej roboty i formalności w związku ze sprzedażą mieszkania warto pomyśleć, że drobiazgowość przeprowadzania tej operacji może uchronić nas przed złymi skutkami.

Zobacz również: Zakup mieszkania na kredyt

Czytaj również

Agnieszka Kornacka

Dodaj komentarz