Często zdarza się, że w mieszkaniu nie ma możliwości wydzielenia dwóch osobnych pokoi dla dzieci. Wspólny pokój dla rodzeństwa powinien być zaprojektowany i umeblowany w przemyślany sposób, tak aby każde z dzieci miało swój własny kąt, nie czuło się pokrzywdzone, a wręcz odczuwało radość z współdzielenia pokoju.
W przypadku gdy jeden pokój przeznaczony jest dla rodzeństwa należy wybierać meble, które zaoszczędzą miejsce nie tracąc równocześnie na funkcjonalności i swobodzie użytkowania. Producenci oferują np. biurka dwuosobowe, które spokojnie pomieszczą dwa niezależne stanowiska pracy. Inną propozycją jest łóżko piętrowe. Co ważne, jest to opcja odpowiednia dla dzieci, które ukończyły 4 rok życia i są na tyle samodzielne, aby wspinać się po drabince na górne łóżko.
Łóżko piętrowe dla dzieci jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, kiedy pomieszczenie przeznaczone na pokój dziecięcy jest stosunkowo niewielkie. W pokoju muszą znaleźć się podstawowe meble, więc najlepiej, aby były one multifunkcyjne. Zazwyczaj bierze się pod uwagę wyłącznie opcję łóżka piętrowego dla dwojga, jednak mało kto wie, że istnieją również modele przeznaczone dla trzech osób. Najważniejszą cechą dobrego łóżka będzie zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Należy sprawdzić parametry techniczne łóżka, materiał, w którego został wykonany, jego stabilność i wytrzymałość. Wiele zależy od wzrostu i wagi dzieci, jednak istnieją uniwersalne zasady, którymi należy się kierować podczas zakupu łóżka piętrowego. Odległość górnego poziomu łóżka od sufitu to minimum 85 cm, pomiędzy górnym a dolnym łóżkiem ta odległość powinna wynosić minimum 100 cm, a pomiędzy dolnym łóżkiem a podłogą maksymalnie 40 cm. Drabinka powinna być stabilna i nie przeszkadzać podczas snu żadnemu z dzieci.
Klasyczne łózko piętrowe to takie, gdzie jedno z dzieci śpi bezpośrednio nad drugim, a wejście na górny poziom umożliwia drabinka z zabezpieczeniem. Narożne łóżko piętrowe umożliwia dzieciom pozostanie w kontakcie wzrokowym przez cały czas, ponieważ łóżka ustawione są prostopadle do siebie, każde wzdłuż innej ściany. Ten rodzaj zajmuje jednak więcej miejsca niż klasyczny. Dla małych dzieci można zastosować trzecią opcję, czyli łóżko piętrowe wysuwane, gdzie spod spodu jednego łóżka wysuwa się drugie. Złożone zajmuje tyle samo miejsca, co łóżko pojedyncze. Zagrożenie, że dziecko spadnie z łóżka podczas snu jest mniejsze, ponieważ odległość do podłogi jest niewielka. Wśród mebli wielofunkcyjnych występuje również łóżko piętrowe z biurkiem czy w połączeniu z komodą.
Ceny tego mebla zaczynają się od 600-800 zł. Dodatkowym kosztem jest zakup dwóch materacy. Ostatecznie jest to zazwyczaj mniejszy koszt niż w przypadku dwóch łóżek pojedynczych i dodatkowa oszczędność miejsca.