Jakie krzesła do jadalni w designerskim stylu?

0
1579

Jeśli masz dobrze zaprojektowany blat czy inne oryginalne elementy wystroju, dobór odpowiednich krzeseł do jadalni może być wyzwaniem. Poniższe propozycje pozwolą połączyć wygląd z funkcjonalnością.

Właśnie funkcjonalność jest problemem, jeśli chodzi o niektóre designerskie meble. To, co ładnie się prezentuje, niekoniecznie najlepiej sprawdza się na co dzień. A przecież przy codziennych obiadach czy kolacjach musi być przede wszystkim komfortowo.

 

Sprawdzone modele

Dlatego właśnie niewskazane są eksperymenty, jeśli chodzi o dobieranie krzeseł do jadalni, które mają służyć latami. Lepsze będą modele, które już sprawdziły się w tysiącach domów, niż rynkowe nowości, które mogą nie przetrwać próby czasu. Dlatego tak wiele osób wybiera tu klasykę designu – krzesło jadalniane Louis Ghost Philippa Stacka czy Ant Arne Jacobsena. Warto jednak nawet przed zakupem drogich modeli wypróbować je osobiście. Znane nazwisko niekoniecznie musi być gwarantem wygody, której odczucie do pewnego stopnia jest zresztą subiektywne i związane z wagą, wzrostem czy upodobaniami.

Oryginalne meble Starcka i innych legend designu mogą być drogie. Tańsze, współczesne wersje inspirowane wzorami sprzed lat mogą być tak samo atrakcyjne wizualnie za znacznie niższą cenę. Krzesło jadalniane wzorowane na Louis Ghost czy klasycznych meblach skandynawskich projektantów można znaleźć na kupmeble.pl. Warto szukać ich w takich sklepach internetowych, bo znacznie ułatwia to znalezienie wymarzonego modelu – można tam sortować meble pod względem tak szczegółowych kryteriów jak wykończenie, pikowanie, styl czy tapicerowanie.

 

Wygodne elementy krzesła do jadalni

Jeśli chodzi o tapicerowanie w przypadku krzesła do jadalni, to zdania na ten temat są podzielone. Dla jednych miękka faktura to domena foteli, a nie krzeseł. Inni twierdzą, że podczas posiłku musi być przede wszystkim wygodnie.

Z pewnością klasyczne, głębokie fotele nie sprawdzą się w pobliżu kuchni. Siedzisko czy oparcie mebla może jednak być obite wygodną tapicerką. Warto przy tym pamiętać, że twarde krzesło z plastiku czy metalu można łatwo ulepszyć za pomocą przywiązywanych do ram poduszek na siedzisko. Na specjalne okazje całe krzesła można też ukryć w eleganckich, białych pokrowcach, które można zobaczyć na przyjęciach. Dobierając meble na co dzień, warto jednak pamiętać, że liczą się przede wszystkim względy praktyczne, a więc łatwość zmywania i trwałość.

 

Prostota – łatwo powiedzieć

W salonach meblowych najwięcej jest prostych krzeseł. Są one najbardziej uniwersalne i w wielu domach służą przez pokolenia. Jednak prosta, drewniana rama niekoniecznie będzie pasowała do designerskiej jadalni. Lepsze będą plastikowe, gięte meble w ciekawym kształcie. Też można je łatwo myć czy układać jedno na drugim, ale lepiej pasują do oryginalnego stołu czy lampy z pracowni projektanta. Warto jednak pamiętać, że krzesło ma posłużyć długo, a więc powinno być odporne na zmiany mód. Nie starzeją się proste wzory z lat 60. i 70., a także dobrze zaprojektowane krzesła z mocnego plastiku w neutralnym kolorze.