Stół pełni w każdym domu wiele funkcji – jest miejscem do spożywania posiłków z rodziną, miejscem spotkań towarzyskich lub miejscem pracy. W związku z tym warto zadbać o to, aby spełniał idealnie każdą z tych funkcji. Jak więc wybrać idealny stół do domu?
Wybór odpowiedniego stołu oraz krzeseł powinien być zawsze podyktowany jego przeznaczeniem. Jeśli w mieszkaniu znajduje się dodatkowe pomieszczenie przeznaczone na jadalnię, wtedy można uznać, że spożywanie posiłków będzie się odbywać głównie tam. Stół powinien być na tyle duży, aby każdy z domowników mógł wygodnie zająć przy nim miejsce. Jeśli w domu organizowane są większe uroczystości, dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany. Kiedy w jadalni znajduje się duży stół gościnny, to stół kuchenny można potraktować jako dodatkowy blat roboczy lub miejsce do zjedzenia czegoś na szybko.
Kształt stołu będzie uzależniony od tego, w jakim stylu wykończone jest wnętrze, a także jak duże jest pomieszczenie, w którym stanie mebel. Najbardziej popularny jest stół prostokątny, ponieważ sprawdzi się w każdym wnętrzu i pomieści większą liczbę gości. Z kolei mały stół kwadratowy, o ile nie jest rozkładany, będzie odpowiedni dla zaledwie 2-4 osób. Ostatnimi czasy popularność zyskuje okrągły stół, który szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w stylu angielskim. Tego typu stół nie może być przysunięty do ściany, dlatego często jest usytuowany w centralnej części jadalni czy salonu. Tutaj też występuje wersja rozkładana i nierozkładana. Jeśli salon czy jadalnia jest połączona z aneksem kuchennym, jako stół może posłużyć wyspa kuchenna lub stół barowy. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu charakteru, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca (często taki stół wyposażony jest w miejsce do przechowywania, np. alkoholi czy szkła) i jednocześnie oddzielić w pewien sposób kuchnię od strefy wypoczynku i spożywania posiłków.
Materiał, z którego wykonany jest stół nie powinien być przypadkowy, tylko odpowiedni do stylu, w jakim jadalnia czy kuchnia zostały urządzone. W wnętrzu w stylu industrialnym dobrze obroni się metalowy stół, idealnym dopełnieniem wnętrza w stylu nowoczesnym będzie biały stół na wysoki połysk lub stół szklany, z kolei w typowo męskim mieszkaniu powinien znaleźć się stabilny stół drewniany. Przyjmuje się, że wysokość blatu to około 75-80 cm od podłogi. Zastanawiając się nad szerokością blatu, warto wiedzieć, że na jedną osobę siedzącą przy stole powinno przypadać minimum 60 cm. Dodatkowo głębokość blatu powinna w przybliżeniu wynosić 40 cm. Takie wymiary stołu pozwolą na umieszczenie zastawy stołowej i swobodę ruchu gości podczas spożywania posiłku.