Jaki projekt domu na działkę z wejściem od południa?

Jaki projekt domu na działkę z wejściem od południa?

  • 2020-03-25 23:36

Działka z wjazdem od południa może być nieco kłopotliwa do zagospodarowania. Nie oznacza to jednak, że niemożliwa. Wystarczy racjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz jej naturalnych właściwości , żeby móc cieszyć się z pełnej funkcjonalności domu. O czym warto pamiętać?

Wybór działki a projekty domów z wejściem od południa

Wybór konkretnej działki jest jednym z najważniejszych etapów budowy domu. Dlaczego? Bo to działka, a dokładniej jej parametry, decydują o tym, jaki projekt domu inwestor będzie mógł zrealizować. Ważna jest wielkość, kształt i usytuowanie parceli, na której w przyszłości powstanie wymarzony dom. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na wybredność. W wielu przypadkach inwestorzy zmuszeni są wejść w posiadanie działki, która nie spełnia wszystkich przyjętych wcześniej założeń. Jednym z takich przypadków jest zakup działki z wjazdem od południa.

Działki z wjazdem od strony południowej są uznawane za bardziej problematyczne. Nie oznacza to jednak, że wybudowanie na niej wymarzonego domu będzie nierealne. Działka z wjazdem od południa wymaga większej świadomości i planowania poszczególnych kwestii z dużym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach nieoceniona jest wiedza i doświadczenie architektów, którzy podpowiedzą jakie projekty domów z wjazdem od południa sprawdzą się najlepiej na konkretnej działce i w konkretnym przypadku.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z wejściem od południa?

Projekty domów, które posiadają wejście od południa są projektami specyficznymi. Wymagają ostrożnego planowania i nie pozostawiają miejsca na przypadkowość. Elementy szczególnie istotne dla każdej działki z wejściem od południa to:

  • Funkcja pomieszczeń wewnątrz budynku. Oświetlenie jest ważne ze względów praktycznych oraz ekonomicznych. Warto więc zadbać o to, żeby pokoje, w których planujemy spędzać więcej czasu znalazły się po odpowiedniej stronie domu. Analogicznie, pomieszczenia takie jak sypialnia, spiżarnia, garderoba, łazienka – czyli te mniej uczęszczane – mogą zostać usytuowane w mniej doświetlonej części domu.
  • Usytuowanie salonu. Salon jest zwykle sercem domu, dlatego w projektach domów z wjazdem od południa często można zobaczyć salon z otwartą kuchnią zlokalizowany od strony południowej lub południowo-zachodniej. Okna w tym przypadku zamontowane są na ścianie południowej, zachodniej i wschodniej.
  • Zagospodarowanie działki. W tej kwestii operowanie światłem i cieniem jest równie istotne, co w przypadku przestrzeni wewnętrznej. Rozsądnie więc będzie podjąć konkretne decyzje już na etapie projektowania domu. Mogą w tym pomóc następujące pytania: Czy chcę, żeby front z podjazdem był lepiej doświetlony? Czy może lepiej, żeby nasłoneczniona była strefa z ogrodem?

Biorąc pod uwagę że w domach z wejściem od południa najwięcej czasu spędza się we frontowej części domu, należy zadbać o odpowiednim oddaleniu budynku od drogi. Pozwoli to zachować większa prywatność mieszkańców.

Co można zyskać budując dom z wejściem od południa?

Projekt domu, który ma wjazd od południa może być bardzo funkcjonalny. Wystarczy tylko dobrze zagospodarować przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ważne jest przede wszystkim dopasowanie umiejscowienia poszczególnych pomieszczeń do rytmu życia mieszkańców domu oraz do ich indywidualnych preferencji.

Prawidłowe usytuowanie domu względem stron świata i korzystanie z naturalnej energii słonecznej pozwala określić go jako budynek proekologiczny i wysoce energooszczędny. W praktyce może oznaczać to mniejsze zużycie prądu, który byłby potrzebnego na doświetlanie zacienionych wnętrz.

Odsunięcie domu w głąb działki pozwala uzyskać sporej wielkości ogród, co jest szczególnie cenne dla wszystkich miłośników zieleni oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Okazuje się więc, że nawet dom z wejściem od południa może być reprezentacyjny i funkcjonalny. Należy zadbać jedynie o to, żeby świadomie i z rozmysłem planować zarówno umiejscowienie samego budynku względem parceli, jak i  rozmieszczenie newralgicznych przestrzeni takich jak salon, czy taras.

 

Czytaj również

Agnieszka Kornacka

Dodaj komentarz