Najważniejsze, aby pokój młodzieżowy urządzać wspólnie z nastolatkiem, respektując wszystkie jego pomysły, potrzeby i prośby. Jedynie w przypadku wyjątkowo kontrowersyjnych propozycji (np. pomalowanie wszystkich ścian i sufitu na intensywny kolor), można zastanowić się nad wywalczeniem kompromisu. Urządzaniu tego pomieszczenia powinna towarzyszyć myśl, iż ma być to miejsce odpowiednie do nauki, ale również do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.
Co powinno znaleźć się w pokoju młodzieżowym – podstawowe wyposażenie
Aby pokój dla nastolatka był w pełni funkcjonalny i przede wszystkim wygodny powinien być wyposażony w podstawowy zestaw mebli, czyli odpowiednio dobrane do wzrostu i wagi łóżko, biurko dostosowane do potrzeb nastolatka, szafa lub meblościanka mogąca pomieścić rzeczy osobiste, lampka nocna, szafka nocna jako miejsce do odłożenia okularów czy telefonu komórkowego. Jeśli pokój ma większą powierzchnię można pomyśleć o małej kanapie i stoliku kawowym, jako o miejscu przeznaczonym do spotkań towarzyskich. O indywidualnym charakterze pokoju decydują dodatki. Ciekawym pomysłem jest również podział pokoju na przestrzenie funkcjonalne (strefa sypialniana, strefa wypoczynku, strefa nauki) poprzez zastosowanie dodatkowego oświetlenia w konkretnych miejscach. Ozdobą pokoju młodzieżowego może być fototapeta, farba tablicowa na jednej ze ścian, kamień dekoracyjny lub kompozycja ramek ze zdjęciami swoich przyjaciół i bliskich osób.
Jaki powinien być pokój dla nastolatka?
Głównym trendem wśród pokoi dla nastolatków jest wnętrze utrzymane w stylu minimalistycznym. Szare ściany, wygodne łóżko, miejsce na komputer, regał na książki i czasopisma, plakat zawieszony na drzwiach. Trzeba pamiętać, że to azyl dla syna i on ma się tam czuć dobrze i swobodnie. Wśród dodatków, które warto uwzględnić powinien znaleźć się dywan, jednolite zasłony, przybornik na biurko, tablica korkowa do przyczepiania karteczek z notatkami. Dzięki ich zastosowaniu można stworzyć zarówno nowoczesny pokój dla nastolatka, jak i jego wersję tradycyjną.
Jaki powinien być pokój dla nastolatki?
Białe meble do pokoju dla nastolatki będą najbardziej uniwersalnym wyborem. Podobnie jak ściany pomalowane farbą w kolorach pastelowych (róż, jasny beż, szarość). W łatwy sposób można dobrać do nich dodatki, dzięki czemu córka będzie mogła zmieniać koncepcję wykończenia wnętrza praktycznie codziennie. Dodatkowym meblem, nad którym warto się zastanowić w pokoju dla dziewczyny jest toaletka z lustrem. Szafa do przechowywania ubrań, butów, biżuterii, torebek powinna byś stosunkowo jak najbardziej pojemna. Ważnym elementem wyposażenia pokoju dziewczęcego będzie również duże lustro, w którym można się przejrzeć od stóp do głów.
Bardzo ważne jest odpowiednie biurko dla nastolatka – trzeba je dopasować względem ergonomii swojego dziecka. Pozdrawiam L)
Super porady, ja często niestety mam problem z doborem odpowiednich dodatków. Pozdrawiam 🙂
Jestem na etapie przygotowania projektu moich wnętrz i ten wpis mocno mnie zainspirował do niektórych rozwiązań. Uwielbiam praktyczne, ale niestandardowe rozwiązania, a w pokoju nastolatka takie właśnie są niezbędne. Nie szukam dróg na skróty, nie interesują mnie rozwiązania dla wszystkich, szukam dostawców i sklepów innych niż najpopularniejsze sieciówki, na przekór którym zamawiam meble z Edinos.pl. Dom to nasza oaza, nie może wyglądać jak setki innych mieszkań, bo z pewnością nie będziemy się w nim dobrze czuli!
Właśnie jesteśmy w trakcie. Co się dało wrzuciliśmy na półki wiszące aby zyskać większa przestrzeń. Młody sam wybiera kolory i dodatki.
U nas było łatwo i prosto. Poszliśmy w minimalizm, a więc półki samowiszące na ścianach w przewadze, jakieś proste w formie szafy. Funkcjonalność na pierwszym miejscu.
Im dziecko starsze, tym więcej potrzebuje swobody i zapewne w wielu kwestiach będzie chciało decydować samo. 😉 Styl minimalistyczny – zdecydowanie na plus. 🙂
Na pewno dobrym rozwiązaniem są dekoracje ścienne nawiązujące tematycznie do zainteresowań nastolatka – sportu, muzyki czy filmu. Mogą to być tapety albo bardzo proste w użyciu naklejki oraz plakaty.
Moim zdaniem najlepiej dobrać takie dodatki i meble do pokoju nastolatka, aby rosły razem z nim. Moja córka co chwilę zmienia coś w swoim pokoju 🙂
Tablicówka na ścianie to dobry wybór. u moich chłopaków się sprawdza, piszą sobie swoje różne dziwne teksty których z żoną za nic nie rozumiemy. O dziwo w erze komputerów potrafią też pograć wieczorem w kalambury (szacun:D). Także jak najbardziej polecam, my mamy z duluxa tablicówkę, całkiem jest ok i cenowo i jakościowo.
ważne aby biurko było wygodne żeby było przy czym grać