Fotowoltaika zimą – czy nadal się opłaca?

2
2253

Pomimo rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych ciągle utrzymuje się opinia, że te rozwiązania nie są opłacalne w naszej szerokości geograficznej. Jako argument przeciwnicy fotowoltaiki podają długi okres jesienno-zimowy. Razem z marką Vaillant obalamy mit o nieskuteczności paneli fotowoltaicznych w Polsce.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą,
  • w jaki sposób są rozliczane uzyski z instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych?

Rosnące ceny prądu oraz liczne programy dofinansowania odnawialnych źródeł energii przyczyniają się do gwałtownego rozwoju rynku instalacji fotowoltaicznych. Być może słyszałeś o rządowym programie Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Zastanawiasz się nad skorzystaniem z dofinansowania i wyposażeniem swojego domu w panele fotowoltaiczne, ale negatywne opinie powstrzymują Cię przed podjęciem ostatecznej decyzji? Przekonaj się, że fotowoltaika może być opłacalna nawet zimą.

Chłodny i słoneczny dzień? Idealne warunki dla Twojej instalacji PV

Najczęściej powtarzanym mitem na temat fotowoltaiki jest to, że instalacje najlepiej działają w gorące i słoneczne dni. W rzeczywistości bardziej odnosi się to do kolektorów słonecznych podgrzewających ciepłą wodę użytkową. W przypadku paneli fotowoltaicznych ta prawidłowość się nie sprawdza. Drgania struktury krystalicznej modułu fotowoltaicznego intensyfikują się wraz ze wzrostem temperatury. Utrudnia to przepływ prądu elektrycznego. Dlatego też sprawność wytwarzania energii przez ogniwo fotowoltaiczne spada wraz ze wzrostem jego temperatury.

Ze względu na tę zależność w rzeczywistości instalacja fotowoltaiczna osiągnie najwyższe uzyski w zimny i słoneczny dzień. Z tego samego powodu warto zwracać uwagę na konstrukcję montażową instalacji. Przerwa wentylacyjna pod instalacją umożliwi przepływ powietrza i chłodzenie modułów w okresie letnim.

Kolejnym mitem jest to, że instalacje fotowoltaiczne nie produkują energii zimą ze względu na zalegający na nich śnieg, który uniemożliwia przedostawanie się promieniowania słonecznego. W tym wypadku ostatnie zimy w naszym kraju same obalają ten argument. Warto jednak pamiętać, że nawet w strefach bardziej narażonych na zaleganie śniegu, większość instalacji montowana jest pod kątem 35-45o. Dzięki temu śnieg pod wpływem własnego ciężaru będzie osuwał się z modułów.

Net-metering – jak czerpać zysk z instalacji PV przez cały rok?

Pomimo relatywnie wyższej sprawności modułów fotowoltaicznych w okresie zimowym uzyski z takiej instalacji będą oczywiście niższe niż latem. Dzieje się tak, ponieważ dni zimowe są zdecydowanie krótsze oraz częściej pochmurne. Systemy fotowoltaiczne uruchamiają się i pracują również w takich warunkach, jednakże nie są w stanie wyprodukować tyle samo energii co latem. Z pomocą przychodzi tu system rozliczeń energii obowiązujący w naszym kraju. Dzięki net-meteringowi możesz w ciągu roku odzyskać nawet 80% nadwyżek energii wprowadzonych do sieci z instalacji fotowoltaicznej (dla instalacji poniżej 10 kWp). Oznacza to, że jeżeli energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną nie jest na bieżąco zużywana w gospodarstwie domowym, to jej nadwyżki są wprowadzane do sieci elektroenergetycznej. W ciągu roku możesz odzyskać bezpłatnie do 80% tej energii. W tym kontekście sieć elektroenergetyczna jest traktowana jak magazyn energii.

W okresie zimowym możesz wykorzystać nadwyżki energii wyprodukowanej latem. Dzięki temu warto łączyć instalacje fotowoltaiczne z pompami ciepła – jednocześnie redukujesz koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania budynku. Nowoczesne urządzenia grzewcze i systemy fotowoltaiczne np. auroPOWER znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawy wpis, bardzo fajnie, że na niego trafiłam, dużo myślałam właśnie o instalacji fotowoltaicznej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here